8 zlozvykov chronicky nešťastných ľudí: Máte ich tiež?

Rady a tipy Zaujímavosti

Kritika seba i okolia
To, ako hovoríme k sebe, utvára našu predstavu o nás. Naša hodnota je základným prvkom nášho šťastia, a pokiaľ zo seba nebudeme mať dobrý pocit, šťastní nebudeme.

Musíme si uvedomiť, že každý niekedy urobil chybu, ale dôležité je túto chybu prijať, prestať sa za ňu trestať a pokračovať ďalej. Naučme sa tiež akceptovať odlišnosť druhých a prijať ich takých, akí sú.

Závislosť na materiálnych veciach
Žijeme v materialistickej spoločnosti, kde sme neustále bombardovaní reklamou na najnovšie autá, moderné prístroje a kreditné karty.

Všetky tieto reklamy sa snažia ukázať na to, ako by bol náš život jednoduchší a „viac napĺňajúci“. To, že si niečo pekné kúpime, nám síce urobí radosť, ale dlhodobé šťastie nám to neprinesie.

Namiesto hľadania materiálneho uspokojenia by sme sa mali zamerať na veci, ktoré nás uspokoja bez finančného zaťaženia, teda napríklad cvičenie, čítanie alebo prezeranie pamiatok.

Negatívne závislosti
Väčšina závislostí je príjemná v obmedzenej miere: jedlo, pohár vína alebo zábava. Problém začína, ak sa tieto veci stanú centrom pozornosti nášho života. Ak jediné, na čo sa tešíte, je, až bude víkend a vy ho strávite s priateľmi v alkoholovom opojení, je niečo zle!

Výčitky z minulosti
Ľútosť je nielen zbytočná, ale aj škodlivá. Výskumy dokázali, že opakujúce sa negatívne myšlienky o rozhodnutiach prijatých v minulosti vyvolávajú chronický stres a depresie. Ako sa teda vyhnúť týmto ľútosť?

Poučiť sa z minulých chýb a následne ich prejsť.
Ak sa nedá na danej situácii nič zmeniť, musíme ju nechať byť.
Uistiť sa, že ak niekoho obviňujeme, je to oprávnené.
Snažiť sa nazerať na situácie pozitívne.

Strach z budúcnosti
To, čo môžeme robiť, aby sme boli dlhodobo šťastní, je žiť v prítomnosti a snažiť sa žiť šťastný život. Dôležité je potýkať sa s problémami a následne ich nechať ísť. Tešiť sa na krásne veci, ktoré môžeme zažiť práve teraz.

Negatívne myslenie
Nemali by sme dopustiť, aby strach z neznámeho ovládal naše životy. Strach je negatívny myšlienkový proces, ktorý je riadený autopilotom. Pamätajme si: nie sme naše negatívne myšlienky. Nebojme sa strachu, úzkosti alebo akéhokoľvek negatívneho myslenia.

Odloženie svojich cieľov a snov
Je pomerne jednoduché uviaznuť v rutine každodenného života. Musíme preto nasmerovať svoj talent na pozitívne a hmatateľné ciele. Najťažším krokom je sa odhodlať a splniť si svoj sen. Dôležité je vybudovať dlhodobý plán, podľa ktorého sa budeme riadiť. Tak dosiahneme svoj cieľ.

ZDROJ:positivethinking.com