WHO šokuje svet: koronavírus môže prežiť vo vzduchu dlhšie, než sa predpokladalo

Zaujímavosti Zdravie

Nebezpečenstvo v nemocnici
Na základe týchto nových poznatkov WHO zvažuje zavedenie nových bezpečnostných opatrení pre zdravotnícky personál. „V nemocnici máme veľa aerosólových procedúr, kedy sa do vzduchu dostane dosť čiastočiek, môže dôjsť k niečomu, čo nazývame aerosolizácia, vďaka čomu potom tieto čiastočky vo vzduchu môžu prežiť dlhšie,“ uviedla Van Kerkhoveová.

„Je teda veľmi dôležité, aby pracovníci prijali ďalšie opatrenia, ak pracujú s pacientmi podstupujúci tieto aerosólové procedúry, ako je napríklad röntgen pľúc,“ zároveň objasnila, že lekári po celom svete sú si vedomí záverov novej štúdie a takisto testujú, ako sa koronavírus chová v rôznych prostrediach.

Koronavírus a jeho správanie na povrchoch
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) napríklad do hĺbky skúmalo, ako dlho prežíva koronavírus na rozličných povrchoch. „Na medi alebo oceli vydrží dve hodiny, “ oznámil šéf CDC Robert Redfield. „Ale na kartóne alebo plastu vydrží dlhšie, teraz skúmame ako dlho,“ doplnil Redfield.

Dôležitosť testovania
Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok 16. marca vyzval všetky štáty, aby začali testovať svojich občanov na koronavírus. „Máme pre všetky krajiny prostý odkaz: testujte, testujte, testujte,“ povedal Tedros na pondelkovej tlačovej konferencii v Ženeve. Programy testovania sú podľa neho najlepším nástrojom na spomalenie postupu pandémie.

Bez testovania podľa šéfa WHO nie je možné jednotlivé prípady nákazy izolovať a reťazec infekcie pretrhnúť. Tedros ďalej povedal, že prípady s miernym priebehom choroby COVID-19 by mali byť umiestňované do domácej karantény v tých krajinách, ktoré nemajú dostatočné nemocničné kapacity.

Tedros tiež konštatoval, že počet úmrtí na novú infekciu mimo Čínu už presiahol počet mŕtvych v samotnej Číne, kde epidémia koncom minulého roka prepukla.

Austrálske výskumy: Telo sa s koronavírusom perie ako s chrípkou
Austrálski vedci zmapovali imunitnú reakciu na koronavírus, ktorú mala jedna z prvých nakazených v krajine, čo im pomohlo odhadnúť, kedy sa vylieči. Oznámil to austrálsky minister zdravotníctva Greg Hunt, podľa ktorého ide o dôležitý krok na ceste k vyvinutiu vakcíny, ktorá by mohla pandémiu zastaviť, uviedla agentúra Reuters.

Skupina vedcov z austrálskeho Inštitútu Petera Dohertyho pre infekcie a imunitu uviedla, že podnikla dôležité kroky k pochopeniu koronavírusu. Vedci skúmali krvné vzorky nemenovanej pacientky vo veku 40 až 50 rokov a zistili, že reakcia imunitného systému na koronavírus sa podobá tomu, ako telo zápasí s chrípkou. Závery pomáhajú vedcom porozumieť, prečo sa niektorí pacienti vyliečia, zatiaľ čo u iných sa vyvinú vážnejšie respiračné problémy.

„Ľudia môžu naše metódy využiť na porozumenie imunitnej reakcie u väčších skupín ľudí s ochorením COVID-19 a tiež pochopiť, čo chýbalo tým, u ktorých bol dopad fatálny,“ uviedla profesorka mikrobiológie a imunológie z Melbournskej univerzity Katherine Kedzierski, ktorá sa na štúdii podieľala .

Skúmaním imunitnej reakcie nemenovanej pacientky mohli vedci s presnosťou predpovedať, kedy sa zotaví. Hoci ženu nemenovali, vie sa, že išlo o austrálsku občianku evakuovanú z čínskeho mesta Wu-chan , ktorej bolo ohniskom nákazy v Číne.

FOTOGALÉRIA:

ZDROJ: blesk.cz