Migranti začínajú utekať z Európy naspäť do vlasti: Dôvodom je koronavírus!

Zaujímavosti

Pred vypuknutím pandémie prešli cez Gibraltársky prieliv každý rok tisíce migrantov do Španielska a Európy. Kvôli strachu z koronavírusovej pandémii, hospodárskemu poklesu, ktorý vyvolala a kvôli uzatvoreniu hraníc teraz utekajú opačným smerom, informoval britský The Telegraph.

5500 eur za prevádzanie do Maroka
Už koncom marca nastúpilo okolo 100 Maročanov na nemenovanom mieste na juhu Španielska do dvoch gumových člnov, aby sa preplavili do marockého mesta Larache neďaleko Tangeru. Za každý prechod si prevádzači účtovali 4850 britských libier (okolo 5500 eur) a ďalších 250 libier (280 eur) za miestneho sprievodcu, ktorý im mal pomôcť dostať sa z rozbúreného mora na breh.

Útek opačným smerom
Ďalším dôvodom úteku opačným smerom je kontroverzné opatrenie Maroka, ktoré od prvého objavenia sa prípadov ochorenia COVID-19 uvalilo úplný zákaz vstupu a tiež odmietlo svojim občanom v zahraničí návrat do krajiny. Odhaduje sa, že až 18-tisíc jeho občanov uviazlo v iných krajinách, z toho skoro 2000 v Španielsku, píše The Telegraph.

Prevádzači sa vedia prispôsobiť
“Prevádzači preukazujú veľkú flexibilitu a schopnosť prispôsobiť sa vo svojom kriminálnom konaní. Teraz organizujú prechody ilegálnych marockých utečencov, ktorí kvôli COVID-19 utekajú opačným smerom, to znamená zo Španielska do Maroka,” cituje španielsky denník El Pais z interného dokumentu Európskej komisie, do ktorého mohol nahliadnuť.

Aj alžírske médiá podľa The Telegraph informovali o príchode niekoľkých malých člnov, ktoré priviezli Alžírčanov zo Španielska do ich domovskej krajiny, konkrétne do pobrežného mesta Oran.

ZDROJ: https://www.telegraph.co.uk/news/2020/04/24/trafficking-networks-go-reverse-moroccans-pay5000-leave-coronavirus/