Hlásatelia a hlásateľky patrili za čias socialistického Československa k veľkým idolom. Každý večer diváka sprevádzali televíznym programom, uvádzali programy a boli tvárou vtedajšieho televízneho vysielania. Spomeniete si na niektoré?
Kamila Moučková
Legendárna televízna hlásateľka, ktorá stála pri zrode historicky prvých Televíznych novín. 21. augusta 1968 informovala z televíznej obrazovky o okupácii národa sovietskou armádou. Počas živého vysielania ju priamo zo štúdia odviedli sovietski vojaci a jej kariéra bola na dlhé roky prerušená. Do roku 1989 pracovala ako upratovačka, predavačka alebo servírka. Stala sa jednou z prvých signatárok Charty 77 a až zamatová revolúcia ju pozdvihla na balkón Melantrichu, kde spoločne s Václavom Havlom a Martou Kubišovou prihovárali k nadšenému davu. 8. apríla oslávi úctyhodných 90 rokov.
Milena Vostřáková
Vostřáková pracovala v ČST medzi rokmi 1957 a 1969. Vtedy sa jej stala osudnou veta, ktorú predniesla po výhre československých hokejistov nad Sovietskym zväzom: „Normálne pijem urologický čaj, ale dnes pripijem vínom našim hokejistom, pretože ide o víťazstvo .“ Z televízie bola pre vyvolanie protisovietskej vášne odňatá a na obrazovky sa vrátila v roku 1990. Zahrala si v niekoľkých filmoch a okrem iného moderovala aj program Sama doma. Zomrela po krátkej ťažkej chorobe vo veku 77 rokov.
Saskia Burešová
Charizmatická Saskia Burešová pôsobí v Československej a následne Českej televízii od roku 1967 a tým je jej najväčšou stálicou. Vždy perfektne upravená a nestarnúca hlásateľka začínala spoločne s Eduardom Hrubešom v programe určenom pre vojakov základné služby nesúcim názov Poštová schránka. Od roku 1993 uvádza Kalendárium a nahovára aj komentáre pre populárno-náučné filmy.
Miloš Frýba
Starostlivo učesaná cestička a tesné sako – to bol Miloš Frýba, legendárny hlásateľ, ktorý nastúpil v roku 1968 do ČST ako tvorca elektrických efektov. O rok neskôr uspel v konkurze na hlásateľov Televíznych novín, na nátlak rodičov ale prácu neprijal. V roku 1972 sa stal v ČST historicky prvým programovým hlásateľom, v roku 1988 prijal pozíciu vedúceho tímu hlásateľov ČST. Po roku 1990 sa presunul za kameru do režisérskeho kresla. Z televízie odišiel v roku 2008 ao dva roky neskôr po záchvate mozgovej mŕtvice zomrel. Bolo mu iba 65 rokov.
Alexander Hemala
Sympatický Hemala bol tým, kto sa za televíznych hlásateľov rozlúčil s divákmi, keď v roku 2005 skončila vo verejnoprávnej televízii ich éra. V ČST pracoval od roku 1973 a po roku 2005 pôsobil ako režisér denného vysielania po boku Miloša Frýbu. Odvtedy sa venuje mnohým aktivitám.
Marie Retková
Krátkovlasá Mária Retková nastúpila ako hlásateľka do ČST v roku 1977 a zostala tam až do chvíle, keď bola pozícia hlásateľov zrušená. Je niekoľkonásobnou držiteľkou ceny TýTý a dodnes pôsobí ako moderátorka Českého rozhlasu.
Marie Tomsová
Pôvabná moderátorka s pedagogickým vzdelaním chcela pôvodne ilustrovať detské knižky. Počas štúdia výtvarnej výchovy si privyrábala ako modelka a robila krovie v televíznych hudobných klipoch. Ako hlásateľka sa na obrazovke objavila v roku 1977. Moderovala priame prenosy, Športku či estrády. V roku 1996 svoju kariéru ukončila – chcela sa venovať deťom. Tie si zaobstarala až na prahu štyridsiatky potom, čo jej prvý syn zomrel na syndróm náhleho úmrtia dojčaťa.
Anna Wetlinská
Krásna blondínka, preslávená svojim vzťahom s hercom Milošom Kopeckým , začínala ako herečka malých rolí. Práce ju ale prestala napĺňať, a tak podala prihlášku na post televíznej hlásateľky ČST. Bola prijatá a na obrazovke sa prvýkrát objavila v roku 1981. V 90. rokoch sa vydala za riaditeľa známeho vydavateľského domu a odišla s ním do Švajčiarska. V roku 2000 z televízie odišla a začala podnikať vo vinárstve.
FOTOGALÉRIA:
ZDROJ: extra.cz