Z rúšok sa stal nedostatkový tovar: TAKTO jednoducho si ho vyrobíte doma, potrebujete len 3 veci!

Rady a tipy

Momentálna celosvetová pandémia prebudila v ľuďoch strach. Ľudia si už pred týždňom začali robiť zásoby potravín, antibakteriálnych a dezinfekčných prípravkov.

Mnohí nakupovali naozaj nezodpovedne a v takých množstvách, že sa k nim nedostali iní ľudia, ktorí to tiež potrebovali aj potrebujú.

Vo všetkých krajinách zasiahnutých koronavírusom sa ako prvé vypredali zdravotnícke rúška a rovnako aj u nás sa priam prepadli pod zem.
Síce nie sú stopercentnou ochranou, ale svoje opodstatnenie určite majú. Ak ste chorí, zabránia šíreniu vírusu a ak ste zdraví, ochránia vás aspoň pred kvapôčkami z kýchania ostatných.

Čo však, keď sa nedajú kúpiť? Vyrobte si ich doma! Návod je úplne jednoduchý.

Nedávno sme zverejnili graf, kde bolo percentuálne uvedené, nakoľko vás aj podomácky vyrobené rúško ochráni. Je to určite lepšie, ako nič.

Ak si napríklad vyrobíte rúško z bežnej kuchynskej utierky, zadrží až 60% častíc. Zdravotnícke rúško z papiera vás ochráni pred 78% častíc a respirátor zabezpečí až 99% ochranu. Riešením môže byť rúško napríklad z neoprénu. Preto sme sa rozhodli, že sa s vami podelíme o nápady, ako si môžete podobné vyrobiť aj doma.

  • Rúško z papiera
    Vyrobíte si ho z kúsku papierovej kuchynskej utierky. Zložíte ju a na koniec pripevníte gumičky, tak, že papier zložíte a zacvaknete zošívačkou.
  • Rúško z poskladaného plátna
    Ide o podobný tvar, ako má klasické chirurgické rúško. Rozmery sú približne 18 x 14 cm. Širšia strana 18 cm sa bude ťahať do šírky, čiže keď si ju nasadíte, bude horizontálne, rovnobežne s vašimi ramenami.

Ideálne je to prešiť na šijacom stroji. Látka je pevnejšia, ide o materiál podobný plátnu. Na kraje iba prišijete gumičky, ktoré slúžia na uchytenie rúška na uši.


  • Rúško z troch vrstiev látky
    Nejaké percento ochrany zvýši aj to, keď použijete napríklad dve vrstvy látky namiesto jednej. Pri plátne sa však veľmi znižuje schopnosť dobrého dýchania, a tak je v tomto prípade lepšie použiť bavlnu, napríklad môžete rozstrihať nejaké tričko.

Aby ste určili správny rozmer, môžete si maketu nakresliť najprv na papier. Na prvom obrázku sú rozmery. Ľavú, širšiu časť musíte vystrihnúť do oblúka. Ak máte doma klasickú rúšku, preložte ju napoly, roztiahnite a obkreslite na preloženú látku.

ZDROJ: Facebook