AKTUÁLNE: Vláda schválila tvrdý LOCKDOWN pre všetkých bez výnimky

Zaujímavosti

Školy nakoniec zatvárať nebudú, aj keď konzílium odborníkov žiadalo vládu, aby zohľadnila ich zatvorenie. Minister Gröhling tvrdí, že sa nakazilo len minimum žiakov. Strana Sloboda a solidarita v tejto téme uplatnila právo veta. „Berieme to na seba,“ povedal Richard Sulík po rokovaní vlády.

Minister hospodárstva Sulík potvrdil, že vláda schválila lockdown na najbližšie dva týždne. Zároveň schválila aj zatvorenie všetkých prevádzok okrem tých esenciálnych. „Mrzí ma, že prestala platiť podmienka, že tieto predajne ostanú otvorené pre očkovaných,“ povedal Sulík s tým, že sa im podarilo skrátiť dobu trvania lockdownu z troch na dva týždne. Školy sa budú zatvárať ako posledné. Po desiatich dňoch sa má situácia prehodnotiť a ako prvé sa budú zavádzať výhody pre očkovaných.

Vláda sa dohodla aj na povinnom režime OTP na pracoviskách. Do zamestnania sa dostanú len tí zamestnanci, ktorí sú očkovaní, COVID prekonali alebo sú testovaní. Na splnenie podmienky testovania bude potrebný antigénový samotest, ktorý bude platný sedem dní.“Zamestnávatelia budú povinní testovať zamestnancov, ktorí nie sú očkovaní a ktorí covid neprekonali,“ uviedol po rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík. Reštauráciám zároveň uhradia nájomné počas lockdownu.

Remišová bola proti
Šéfka Za ľudí Veronika Remišová ako prvá po schválení tvrdého lockdownu na Facebook napísala, že za nové a oveľa prísnejšie pravidlá pre všetkých nehlasovala, zaočkovaní podľa nej majú mať výhody.

Ministerka si myslí, že tvrdý lockdown nepomôže zvýšiť zaočkovanosť na Slovensku a tým pádom sa budú vlny koronavírusu opakovať.

„Hodiť cez palubu ľudí chránených očkovaním, pokladám za veľkú chybu. Traja koaliční partneri prijali opatrenia, v ktorých však nie je akýkoľvek motivačný prvok, ktorý by nabádal ľudí, aby sa dali očkovať. Preto som na vláde hlasovala proti takýmto opatreniam.“

„Schválený návrh opatrení nepočíta so žiadnou motiváciou pre ľudí chránených očkovaním. Považujem ho z dlhodobého hľadiska za nezodpovedný, pretože obete a utrpenie iba odsúva o niekoľko mesiacov a znížením záujmu ľudí o očkovanie môže situáciu v budúcnosti ešte zhoršiť,“ dodala predsedníčka najmenšej koaličnej strany.

ZDROJ: HN