AKTUÁLNE: Vláda znižuje DPH o polovicu. TIETO odvetvia si vydýchnu!

Šoubiz

V prvom kvartáli roku 2023 budú gastropodniky a športoviská platiť len 10 % DPH. Na tlačovke o tom informoval minister financií Igor Matovič, podľa ktorého je očakávaný výpadok príjmov okolo 30 miliónov eur.

Označil to pritom za „gesto dobre vôle“ a dodal, že v prípade, že to do štátnej kasy prinesie viac daní, znížená daň bude po uplynutí prvých 3 mesiacov roka 2023 predĺžená.

„Veríme, že pomôže nielen tým, ktorí prevádzkujú podniky, ale takisto aj zákazníkom,“ povedal a označil to za gesto dobrej vôle. Zároveň dodal, že by zo strany reštauračných zariadení chcel vidieť „gesto dobrej vôle“ a zvýšenú mieru zdanených tržieb.

Ceny služieb v dôsledku nižšej DPH pravdepodobne neklesnú, ale možno nebudú stúpať, dodal minister financií. Povedal, že na tejto forme pomoci sa dohodli všetci členovia menšinovej vládnej koalície. Zníženú DPH predĺžia po troch mesiacoch v prípade, že budú gastroprevádzky a športoviská platiť viac daní.

Splnomocnenec vlády pre mládež a šport Karol Kučera dodal, že udržiavanie športovísk je energeticky veľmi náročné, najmä v zimných mesiacoch.

O návrhu budú v parlamente hlasovať v utorok 6. decembra.

Okrem toho na tlačovke ohlásili aj pomoc samosprávam. Tie by mali dostať ďalších tristo miliónov eur na energie a prežitie. Sto miliónov eur vykryje presun z daní právnických osôb a rovnomerne sa vyplatia samosprávam ako náhrada za výpadok z podielových daní. Aj o tejto zmene bude ešte parlament musieť hlasovať.

Zvyšných dvesto miliónov pochádza z energetickej pomoci a určené sú na zastropovanie cien energií.

ZDROJ: TK