Bič na komáre, muchy a ďalšiu háveď: Urobte pred odchodom von túto jednoduchú vec a máte pokoj celú sezónu!

Rady a tipy Zaujímavosti

Postup:
Všetky prísady v rovnakom pomere zmiešame a prelejeme do fľaše s rozprašovačom. Získame bielu emulziu, ktorá nám vydrží celú sezónu.
Ako ju používať?
Jednoducho nastriekajte veľmi malé množstvo na odhalené časti na tele.
Teraz môžete zabudnúť na otravné bzučanie okolo uší a bolestivé štípance. Muchám a komárom už nebudete chutiť, práve naopak, už z diaľky sa vám vyhnú. 🙂

Bezodný repelent mojej babičky
Tento repelent používam každý rok, dávam ho i deťom na zápästie a okolo členkov, keď idú von. Mám ho overený a je výborný aj na ošetrenie drobných škrabancov, upokojuje a perfektný je aj na bolesť zubov. Za 1 euro máte pokoj na celú sezónu.

Potrebujeme:
30-40 ks klinčekov
kôru z jedného citróna
200 ml alpy alebo alkohol aspoň 40%

Postup:
Do alpy nasypeme klinčeky a kôru. Necháme lúhovať aspoň 2 týždne, kým tekutina nezhnedne a potom používame ako klasický repelent. Ja používam normálne na odhalené časti tela. Komáre a muchy sa držia ďalej a máte pokoj vždy, keď idete von. Skladujeme v chladničke. Podľa potreby dolievame prípadne pridávame klinček. Repelent vydrží dlho a lieči aj drobné poranenia kože a ak vás bolí zub, dokáže to rýchlo pomôcť s bolesťou.

Domáci voňavý odpudzovač komárov
Potrebujeme:
4 poháre na zaváranie
40 kvapiek esenciálneho oleja (použite cédrový, levanduľový, citrónový, mätový alebo eukalyptový)
2 citróny alebo limetky nakrájané na plátky
8 vetvičiek rozmarínu – alebo mäty
vodu
plávajúce sviečky

Postup:
Do každej nádoby vložíme dve vetvičky mäty alebo rozmarínu.
Potom do každej nádoby nalejeme vodu do 3/4.
Pridáme olej – do každej nádoby 10 kvapiek.
Potom do pohárov pridáme plátky ovocia. Nakoniec položte na vrch sviečku a zapáľte.
Nádoby rozmiestnite na miesta, ktoré chcete pred inváziou hmyzu ochrániť.
Kvapalinu meňte každých 5 dní.

Zapáľte listy šalvie – funguje to vnútri aj vonku
Málokto vie o tom, že účinné v boji proti komárom a muchám sú šalviové listy. Pokiaľ sa vám teda rozrástla v záhrade, máte šťastie, toto je perfektný tip, ako ju využiť. Stačí len dať pár listov do nehorľavej nádoby a zapáliť ich. Následne sa uvoľní dym, ktorý komáre aj muchy odpudí. Funguje to aj keď grilujete a chcete od komárov pokoj. Stačí, keď do rozpáleného uhlia hodíte aj pár listov šalvie. Mimochodom vykurovanie šalviou veľmi dobre poznali už naše babičky – okrem toho, že sa mu pripisovali magické vlastnosti, v skutočnosti išlo o veľmi praktickú metódu, ako sa zbaviť lietajúcich potvoriek. Nezabudnite však na maximálnu opatrnosť.Maximálne do hodiny by ste mali mať pokoj aj s dobre ukrytými komármi a muchami, ktoré sa tešili na noc vo vašej spálni. Na vykurovanie sa používali hlavne sušené listy. Mimochodom, kedysi sa táto metóda používala aj ako aromaterapia.

Na muchy je toto perfektné!

Na veľké muchy, mäsiarky, aj drobné mušky je výborný vratič obyčajný – určite ste ho videli, ide o burinu, ktorá rastie v priekopách a na lúkach i v záhradách. Ja mám odskúšané, že na jednu miestnosť stačia asi 2-3 kvetinky . Vratič má zvláštnu vôňu, ak vám je nepríjemná, dajte kytičku len na parapetu, alebo zvonku na okno. Muchy vôňu vratiča nenávidia a zmizne od nej čo najďalej. Vratič takto používam aj sušený, dám do pláteného vrecka a zavesím do okna. Dúfam, že vám to pomôže.

Domáce pasce hmyzu
Na rozdiel od tých ponúkaných v obchodoch sú tieto pasce ekologické, nestoja skoro nič a sú veľmi a účinné.

Pasca vyrobená z jablčného octu
Budete potrebovať:

– jablčný ocot alebo balsamický ocot.
– prostriedok na umývanie riadu.
– sklenenú misu.
– špáradlo.

Do misky nalejte 2 až 3 cm od okraja ocot. Potom pridajte niekoľko kvapiek tekutého umývacieho prostriedku a premiešajte, aby sa rozpustil. Umiestnite misku do spálne a konečne sa vyspíte bez štípancov a bzučania. Hmyz v noci pritiahne octovú arómu, ale z pasce sa už nedostanú. Hmyz sa dotkne hladiny a utopí.

Prípadne si môžete naliať do viacerých malých misiek zmes octu, citrónu a levandule.

ZDROJ: woman.tiscali