Bič na nenávidené kliešte: Stačí urobiť toto a vyhnú sa vám aj vášmu psíkovi + rada ako ich dostať zo záhrady

Rady a tipy

Zmes uskladňujeme v chladničke v pohári a keď sa míňa, jednoducho dolievame Alpu.

Toto im nevonia – dajte si to do vrecka

Ja už roky nedám dopustiť na feniklové semienka. Dávam ich do vreciek, topánok, ponožiek, pred pobytom v záhrade. Kliešťom fenikel smrdí. Máme overené na sebe aj manželovi.

Vitamín na kliešte

Toto nie je 100% riešenie ale veľmi, veľmi pomáha. Viem to porovnať s rokmi, keď som ho nejedla a rozdiel bol ohromný, skoro žiadny kliešť celú sezónu, ale sem tam sa nejaký odvážlivec našiel.

Dlhodobo užívať vitamín B. Ja si kúpim obyčajný B-komplex a vtedy kliešťom nevoniam. A ak by sa aj nejaký kliešť chytil, aspoň urobíte niečo pre svoje zdravie.

Pozor na vlastný dvor – takto sa k vám nedostanú

Zásada číslo 1 je krátka tráva, okolo plotu cca 60 cm kamienky alebo štrk, aby neprešli od susedov. Tiež do záhrady vysaďte aromatické bylinky – bazalka, levanduľa, mäta, aksamentnica – tie im nevoňajú. A pozor na domáce zvieratá, môj syn chytil kliešťa od mačky, ktorá ho mala na srsti. Nezabudnite prezerať aj domácich miláčikov.

Osvedčený postrek proti kliešťom

Ja si dávam par kvapiek citrónového oleja a pár kvapiek tea tree do vody a dám do rozprašovača. Pred pobytom vonku nastriekam seba aj psíky a osvedčilo sa mi to.

Toto dávam aj do aviváže a mám pokoj

Pridajte do šampónu, aj sprcháč trošku čajovníka (tee tree oil). Aj do bielizne miesto aviváže. Ak idete na lúku / do lesa kvapnite na šiltovku, rukávy, okraj ponožiek, tenisky, tričko, vlasy.

Rada od starej matky

Dajte do Alpy vylúhovať klinček a s tým sa natreť.

Toto používam už roky

Sáčok rozmarínu (dostupný v potravinách, ale dá sa použiť aj čerstvý rozmarín) nasypať do litra vriacej vody a hneď odstaviť. Nechá sa dobre vylúhovať + jedna polievková lyžica octu. Potom sa používa vo fľaštičke s rozprašovačom.

Ešte je dobré používať eukalyptovú silicu spolu s citrónovou trávou – a to v roztoku s vodou.