Mercury chýba svetu už 30 rokov. Talent priznal najväčšie tajomstvo. Z tohto sa tisnú slzy do očí.

Zaujímavosti

Svoje detstvo prežil v Indii. K hudbe mal ale blízko odmalička. Srdcovkou bol klavír, ktorý mu učaroval ako sedemročnému.

Na koncerte sa pritom hraniu na nástroj vyhýbal. Potreboval sa pohybovať po pódiu a venovať sa publiku.

Mercury si založil prvú kapelu, keď mal 12 rokov. A v tomto veku si vybral aj svoj pseudonym.

V jeho sedemnástich začala na Zanzibare revolúcia a tak sa rodina presťahovala do Anglicka, kde Freddie odštartoval štúdium umenia. Získal diplom za grafický dizajn na Ealing Art College.

Hovorí sa, že vizuál, ktorý je dodnes známy ako oficiálne logo kapely Queen, navrhol Freddie svojpomocne.

Útechu hľadal v hudbe
Po skončení školy sa Freddie spoznal so svojou životnou láskou Mary Austin. Spoločne pracovali v second-hande, popritom ešte pracoval na letisku ako pomocná sila.

Údajne si tam z neho často strieľali kvôli pôvodu. V tom čase sa už snažil nejakým spôsobom uplatniť v hudbe. Viackrát sa pokúšal o založenie kapely.

Prvý album Queen z roku 1973 nezaznamenal ani zďaleka úspech v porovnaní s konkurenciou. Pre novú kapelu to bol však veľmi sľubný začiatok, v rebríčku kapiel sa umiestnili na 24. mieste.

Druhý album prišiel o rok v marci, ten už zaznamenal obrovský úspech. Stal sa 5. najpredávanejším albumom v Británii a nasledujúci album z novembera 1974 bol dokonca druhý.

Queenmánia aj po smrti
Najväčší albumový hit však prišiel až v roku 1975 – A Night at the Opera so skladbou Bohemian Rhapsody. Len za 10 dní sa singel dostal na 1. miesto britskej hitparády, ktorej kraľoval až 9 týždňov.

Odvtedy sa začala queenománia, ktorá trvala až do jeho smrti v roku 1991. Pokračovala aj roky po jeho predčasnom odchode.

Blázon, či génius? Vizionár, či šašo? Každý mal na neho iný názor. „Nechcem byť iba hviezdou, chcem sa stať legendou,“ povedal v jednom z rozhovorov.

„Prežil som plnohodnotný život, a ak zajtra zomriem, je mi to jedno. Žil som,“ vyhlásil Freddie v čase, keď už vedel, že je smrteľne chorý.

Freddie Mercury sa vďaka svojej tvorbe a životu stal legendou. Uviedli ho do Rokenrolovej siene slávy, v roku 2002 sa dokonca umiestnil na 58. mieste v súťaži o najväčšieho Brita. Veľký úspech zožal i životopisný film Bohemian Rhapsody (2018), kde ho skvele stvárnil americký herec Rami Malek.

Týždeň pred smrťou vyzeral Freddie Mercury takto:

FOTOGALÉRIA:

VIDEO:

ZDROJ: mirror.co.uk