NEUVERITEĽNÉ: S planétou Zem sa kvôli koronavírusu dejú zázraky!

Zaujímavosti

Dáta zo satelitu Copernicus Sentinel-5P ukazujú pokles znečistenia ovzdušia v Taliansku, najmä v jeho severnej časti, informuje Európska vesmírna agentúra (ESA). Pokles vedci evidujú najmä v koncentrácii oxidu dusičitého, agresívneho plynu, ktorý spôsobuje smog a má negatívne dopady aj na zdravie človeka. Podľa ESA je zrejmé, že zmeny v znečistení ovzdušia súvisia s aktuálnou situáciou okolo nového koronavírusu.

„Zníženie množstva emisií oxidu dusičného v Pádskej nížine je viac ako evidentné,“ hovorí v správe Claus Zehner z tímu misie Copernicus Sentinel-5P. Dodáva, že vedci z ESA sú si takmer na 100 % istí, že zvýšenie kvality ovzdušia súvisí s mimoriadnou situáciou, ktorá bola vyhlásená v Taliansku v uplynulých týždňoch.

K zníženiu koncentrácie emisií oxidu dusičného došlo podľa ESA aj v iných európskych regiónoch, zmeny sa však zatiaľ neprejavili až takým výrazným spôsobom ako v severnom Taliansku. Pádska nížina patrí medzi najhustejšie obývané regióny starého kontinentu a je hnacím motorom talianskej ekonomiky. Pre uzáveru v regióne sa však výrazne obmedzila doprava, ako aj výroba niektorých priemyselných podnikov.

Pokles znečistenia ovzdušia evidovali počas karantény aj v čínskej provincii Chu-pej.

Po tom, čo sa rozšírila epidémia koronavírusu, sa totiž život v Číne čiastočne zastavil. Autá prestali jazdiť, cesty sú prázdne a väčšina obyvateľov trávi dlhé dni v bezpečí domova, či už dobrovoľne, alebo z nariadenia úradov. Z ulíc miest ako Peking, Šanghaj, Lanzhou, Hongkong and Wu-chan sa tak vytratili nielen vozidlá, ale najmä emisie z ich výfukov.

Čína a India patria ku krajinám s najhoršou kvalitou ovzdušia na svete. Smog a znečistenie si preto každoročne vyžiadajú až milión životov. Je teda možné, že akokoľvek brutálny nový koronavírus je, v konečnom dôsledky, paradoxne, viac životov zachráni než vezme. Ale to je, samozrejme, zatiaľ len teória – a zbožné želanie.

Veľkú zmenu vidieť na Benátkach, ktoré ešte donedávna valcovali turisti voziaci sa hore-dole na gondolách. Tie dnes v meste prakticky vymizli, vďaka čomu sa špina z dosiaľ otrasne zapáchajúcich kanálov usadila na dne. Voda, ktorá je odrazu po dlhých rokoch krištáľovo priezračná, prilákala zvedavé ryby, labute a delfíny.

A čo ulice, na ktorých sa ešte pred pár týždňami tlačili masy turistov? Dnes patria prasiatkam a kačkám, ktoré sa veselo kúpu vo fontáne. Na to, aby príroda opäť ovládla mesto, ktorému po celé storočia panovali ľudia, jej stačilo pár dní. Ktovie, aké zázraky by dokázala za mesiace či roky bez záťaže masového turizmu?

Koncentrácia oxidu dusičitého vo Francúzsku – porovnávacie obdobie Marec 2019 a Marec 2020

Koncentrácia oxidu dusičitého v Taliansku – porovnávacie obdobie Marec 2019 a Marec 2020

Koncentrácia oxidu dusičitého v Španielsku – porovnávacie obdobie Marec 2019 a Marec 2020

FOTOGALÉRIA:

ZDROJ: bbc.com, Facebook