Okusujete si nechty alebo niekoho takého poznáte? Budete sa diviť čo to hovorí o osobnosti človeka a čo to spôsobuje!

Rady a tipy Zaujímavosti

Štúdia dokonca zistili, že 20-30% populácie si hryzie nechty, vo väčšine prípadov pritom ide o ženy. Zlozvyk, ktorý sa na prvý pohľad javí ako prejav úzkosti, môže mať, predovšetkým pre ženu, za následok znížené sebavedomie, čo vo výsledku spôsobuje ešte väčšiu úzkosť.

Hryzenie nechtov a jemu podobné zlozvyky možno však len ťažko zastaviť. Vedci dokonca zistili, že samotný akt hryzenia nechtov môže pôsobiť ako upokojujúci účinok pre našu nervovú sústavu.

Aj keď sa môže príčina hryzenia nechtov značne líšiť, toto správanie má však spoločné črty. Niekedy za to môžu naši rodičia či starší súrodenci, od ktorých sme to odpozerali. Toto správanie je však tiež možné zdediť aj geneticky. Avšak výskumy teraz prišli s niečím omnoho zaujímavejším ….

Hryzenie nechtov odhaľuje neúprosnú snahu danej osoby byť perfektný. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Behavior Therapy and Experimental Psychiatry bolo zistené, že hryzenia nechtov je ukazovateľom toho, že ide o perfekcionistu. Kúsanie nastáva v momente, keď sa človek cíti frustrovaný kvôli svojim nedokonalostiam.

Kým si človek hryzie nechty, pravda o tom, v čom sa cíti nedokonalý, môže byť oveľa väčší. Môže ísť o problémy s manželom či manželkou, tiež kvôli neúspechu v práci alebo celkovému zlyhaniu. Keď človek nesplní svoj cieľ, či už konkrétne alebo ten, ktorý si len predstavoval, môže sa to obrátiť v tento zlozvyk, čím prejavuje svoju frustráciu.

Perfekcionisti začnú panikáriť, keď nejdú veci tak, ako by oni sami chceli. V tú chvíľu sa začínajú cítiť frustrovane, a preto príde na rad tento zlozvyk, ktorý im pomôže sa upokojiť.

Autor štúdie doktor Kieron O’Connor napísal: “Verím, že jedinci, ktorí trpia týmto opakovaným správaním, môžu byť perfekcionistejší, čo znamená, že nie sú schopní sa uvoľniť a plniť svoje úlohy v normálnom tempe.” “Sú teda náchylnejší k frustrácii, bývajú netrpezliví a predovšetkým nespokojní, keď nedosahujú svojich vytýčených cieľov, “ešte dodal.

Ako ste na tom vy? Patríte aj vy medzi tých, ktorí si hryzú nechty? A cítite sa ako perfekcionista?

ZDROJ: jenzeny.cz