Avšak po takmer dvoch desaťročiach došlo k poklesu záujmu o VTA, pretože nárast mobilných telefónov znížil dopyt po týchto zariadeniach.
Slovak Telekom tak urobil v roku 2013, kedy začal postupne obmedzovať ich počet v uliciach slovenských miest a obcí. Toto rozhodnutie bolo umožnené vďaka uzneseniu Telekomunikačného úradu SR z augusta 2012. V roku 2015 bolo na Slovensku už iba 166 verejných telefónnych automatov. Najväčší počet zostal v Martine – šesť, v Bratislave štyri av ostatných väčších mestách tri.
Dvanásť telefonujúcich
Prvá telefónna sieť na území dnešného Slovenska bola sprevádzkovaná 15. júna 1884. Túto sieť postavil podnikateľ Karl Kragl a na začiatku mala iba 12 účastníkov. Koniec roku 1887 priniesol rozšírenie Kraglovej siete na 68 účastníkov ao šesť rokov neskôr, v roku 1891, bolo už 156 účastníkov. Prvé dve verejné telefónne búdky boli otvorené v Bratislave v roku 1891.
Druhú mestskú telefónnu sieť sprevádzkovali v Košiciach. Po Bratislave a Košiciach boli verejné telefóny najskôr zavádzané v rekreačných oblastiach Slovenska, predovšetkým vo Vysokých Tatrách. Do roku 1918 bola postupne vybavená telefónnou sieťou približne sedmina všetkých slovenských miest a obcí.
Po skončení druhej svetovej vojny boli dokončené úplné pokrytia telefónnej siete v bývalom Československu v roku 1953. Poslednou obcou, ktorá bola pripojená k telefónnej sieti, bola dedina Krajná Bystrá na východe Slovenska blízko Sv.