TEST: Takto dlho vydrží koronavírus na rôznych povrchoch!

Zaujímavosti

Hneď na začiatku je potrebné povedať, že táto štúdia neskúmala priamo koronavírus Covid-19, resp. SARS-CoV-2. Pre tento vírus doposiaľ nevieme, ako dlho môže prežiť na rôznych neživých povrchoch. Jeho blízke príbuzenstvo s koronavírusmi MERS, a hlavne SARS, nám ale môžu prezradiť veľa užitočných informácií.

Vieme, že koronavírus sa môže šíriť kvapôčkami pri kýchaní či kašľaní. Tieto kvapôčky v sebe v prípade nakazeného jedinca nesú vírus. Dôležitá je ale ich životnosť po dopade na rôzne povrchy, na čo prirodzene vplýva okrem typu povrchu aj teplota.

Nižšie uvedená tabuľka preto uvádza jednotlivé neživé materiály, na ktorých bola v rámci rôznych štúdií pozorovaná životnosť koronavírusov, typ pozorovaného vírusu, teplotu a výsledný čas životnosti.

Na plaste alebo kartóne vydrží dlhšie
„Na medi a oceli je to bežné, približne dve hodiny,“ uviedol Redfield počas zasadnutia Snemovne reprezentantov venovaného reakcii vlády na šírenie nového koronavírusu.

Riaditeľ centra v tejto súvislosti ďalej zdôraznil, že „na ostatných povrchoch, ako sú plast alebo kartón, je to dlhšie“, pričom centrum sa snaží práve túto informáciu spresniť.

Podľa Redfieldovho názoru sa na lodi Diamond Princess, kde sa týmto potenciálne smrteľným ochorením nakazili stovky pasažierov, infekcia šírila viac práve prostredníctvom povrchov než prostredníctvom vzduchu.

Táto skutočnosť by však podľa jeho názoru nemala ovplyvniť prepravu tovaru.

Centrum potrebuje viac údajov
Šéf centra zároveň dodal, že mortalita by mohla byť nižšia mimo Číny než v nej. „Nemáme úplne presné údaje, ale ak sa pozrieme na úroveň úmrtnosti mimo Číny, javí sa na úrovni približne jeden a pol percenta. Avšak opakujem, musíme mať k dispozícii viac údajov,“ dodal.

Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, že úmrtnosť na koronavírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie pomenované Covid-19, dosahuje v Číne úroveň dve až štyri percentá. Úroveň mortality pri bežnej chrípke je pritom približne 0,1 percenta.

Podľa údajov zdravotníckej organizácie sa novým ochorením v Číne nakazilo už takmer 80.000 ľudí, pričom 2700 mu podľahlo. Mimo Číny zaznamenali SARS-CoV-2 v 46 krajinách, v ktorých sa dokopy infikovalo 3700 ľudí a 57 zomrelo.

ZDROJ: nytimes.com, reuters.com