Ak nosíte tieto rúška, robíte chybu. Neposkytujú skoro žiadnu ochranu, varujú hygienici!

Rady a tipy Zdravie

Hlavným cieľom rúšok nie je, aby ochránili svojho nositeľa pred nákazou, ale znižujú riziko, že by mohol nakaziť niekoho ďalšieho. Nikto z nás nevie, či už nie je náhodou infikovaný, len sa u neho ešte neprejavili príznaky choroby.

Musíme sa preto všetci chovať tak, akoby sme už boli nakazení. Roman Prymula, hlavný tvorca českých protiepidemiologických opatrení, napríklad uviedol, že nosenie rúšok má veľký význam, pretože zachytí až 80 percent patogénov, a výrazne tak znižuje pravdepodobnosť prenosu.

Nie všetky druhy rúšok sú rovnaké a nie všetky poskytujú rovnakú ochranu. Keď dýchame, rozprávame, spievame či kričíme, z tela nám unikajú drobné kvapôčky, ktoré môžu obsahovať vírusy. Zmyslom rúška je vytvoriť bariéru medzi našimi dýchacími cestami a okolitým svetom.

Rúško účinne chráni vtedy, ak jeho okraje priliehajú na pokožku tváre, ak je suché a zakrýva ústa aj nosové dierky. Cez tkaninu prekĺznu molekuly vzduchu, no podstatne väčšie kvapôčky s vírusom sa zachytia na povrchu rúška. Nosením rúška takto podstatne znižujeme riziko, že infekčné kvapôčky uniknú do prostredia a vdýchne ich iný človek, alebo že dopadnú na okolité povrchy a roznesieme ich na rukách.

„Plastové rúška či štíty však neprekrývajú dýchacie cesty tak, aby účinne zabránili šíreniu vírusu do okolia. Neposkytujú ochranu porovnateľnú s rúškami,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Plastová bariéra pred ústami a nosom zachytí iba väčšie kvapky, ktoré smerujú priamo na jeho povrch, no drobné kvapôčky môžu po stranách naďalej unikať do prostredia. Plastový materiál zároveň nemôže tesne obopínať horné dýchacie cesty, lebo by sme sa udusili. Nie je porézny – nefiltruje vzduch a nedá sa cez neho dýchať.

Ochranný štít tváre je v prvom rade určený pre ochranu očí. Využíva sa aj pri komunikácii s osobami s poruchou sluchu, ktoré potrebujú odčítať z pier. Dýchacie cesty sú však chránené až vtedy, ak si pod štítom nasadíte aj rúško.

Poznáte ľudí, ktorí nosia rúško len pod nosom? Robia chybu! Ukážte im TOTO

„Plastové rúška a štíty z týchto dôvodov nespĺňajú požiadavky na vhodné prekrytie horných dýchacích ciest a preto ich nenájdete ani v našich odporúčaniach pre širokú verejnosť,“ vysvetľuje ÚVZ.

Vhodné sú jednorazové zdravotnícke rúška alebo bavlnené rúška z husto tkanej bavlny.

ZDROJ: theworldnews.net