Chodíte na huby? Tento geniálny nápad vám zaistí ich úrodu nie v lese, ale aj u vás doma. Zbierať môžete stále, v pohodlí svojho domova

Rady a tipy

Hubárčenie je jedným z najpopulárnejších koníčkov. Nielen preto, že je u nás povolené a že huby sú úplne zadarmo. Je to samozrejme aj preto, že človek je v prírode a tiež preto, že má rád chuť týchto zaujímavých pochúťok.

Valná väčšina ľudí dnes chodí na huby do lesa, kde ich zbiera. Nemusí sa však zostávať len pri tom. Existuje postup, ako si huby pestovať aj doma. A je jedno, či žijete v dome alebo byte. Ako na to?

Prvé huby nazbierajte
Dnes už nie je problém zaobstarať si rôzne hubové sadenice, alebo dokonca aj hotové sady pre pestovanie húb. Nutné je ale povedať, že výber tu nemusí byť tak veľký, nehľadiac na cenu, alebo na fakt, že sa môže jednať o rôzne šľachtené druhy.

Pokiaľ chcete také druhy, ktoré poznáte z lesa, je treba do neho vyraziť a tu si ich nazbierať. Samozrejme ich nemusí byť plný košík, pretože vám plne postačí zhruba 5 húb. Dôležité je, aby neboli na prvý pohľad choré alebo napadnuté škodcami, a aby boli dostatočne veľké.

Spracovanie húb
Myslíte si, že ich zasadíte, alebo že snáď budete z klobúkov húb sklepávať semienka? Je to omyl. Po príchode domov z lesa treba huby spracovať. Nožičky nevyužijete.

Z nich si môžete pripraviť napríklad praženicu. Vy potrebujete výhradne klobúky, ktoré nakrájajte na menšie kúsky a potom vhoďte do mixéra, ktorý ich dokonale rozdrví. Alternatívnym riešením je aj ich vloženie do mlynčeka na mäso, kde sa tiež hubové klobúky dokonale rozdrvia.

Príprava zmesi na sadenie
Máte hotové všetky základné prípravné práce? Ak áno, je možné pustiť sa do ďalšej fázy, ktorá je už spojená s tým, že sa vytvorí samotná zmes na výsev.

Tu je nutné mať k dispozícii ingrediencie v správnom pomere. Vďaka tomu bude zaistený úspech. Nejde teda všetko zmiešať len tak od oka. Ideálne je mať:

Článok pokračuje na ďalšej strane.