Máte studené ruky alebo nohy aj keď vám je teplo? Vieme prečo to tak je a aj čo vám pomôže.

Rady a tipy Zaujímavosti Zdravie

Vonku je 35 ° C v tieni a vaše ruky aj nohy sú ako z ľadu? Poznáte iste porekadlo „studené ruky, úprimné srdce“, ale pravda je trochu iná…

Prezradíme vám príčinu a možnú liečbu.

Vaše studené končatiny spôsobuje nedostatočné zásobenie týchto okrajových častí vášho tela teplou tepnovou krvou a vinníkom je zúženie tepien a tepienok. Vo väčšine prípadov nejde o závažnejšie ochorenie, ale mnohým ľuďom to spôsobuje nepríjemný pocit prechladnutia a občas aj bolesti.

Prečo sú vaše ruky aj nohy studené?

Príčin je niekoľko. Najčastejšia je prílišné prechladnutie vplyvom studeného a veterného počasia a tiež nedostatočne teplým oblečením. Ak sme unavení, v strese, držíme redukčnú diétu, alebo sa o nás pokúša chorobu, tak naše telo musí zvládať tieto symptómy a nemá tak dosť energie ešte zahrievať naše končatiny. Preto si musíme poradiť sami a dobre sa obliekať, aby boli ruky aj nohy v dostatočnom teple. U žien môže tiež za zlú termoreguláciu, ako sa inak nazýva stav studených končatín, kolísanie hormónov v menštruačnom cykle. Vo veľmi malom percente ide aj o závažnejšie ochorenie – napríklad Raynaudova choroba.

Čo robiť, aby sa nám ruky aj nohy prehriali?

Najdôležitejšie je, ako sme už spomenuli, teplo sa obliekať. Nezabúdajte hlavne v zimných mrazivých dňoch dbať na tzv. vrstvení, teda obliekanie väčšieho množstva tenšieho oblečenie na seba. V prípade obuvi sú lepšie topánky so silnou hrubou podrážkou, ktorá pomáha izolovať naše nohy pred premrznutým povrchom.

Nezabúdajte dodávať telu energiu

Vaše telo potrebuje teplo a to vytvára energia. Zdrojom ľudskej energie je jedlo. Nezabúdajte preto pravidelne jesť, aby mohla krv dostatočne a pravidelne cirkulovať po celom vašom tele. To však neznamená, že si dáte na obed veľkú porciu tučného jedla a budete očakávať príval energie. Opak je totiž pravdou. Po takomto obede sa krv počas dvoch hodín presunie do tráviaceho ústrojenstva, tam spracováva potravu, a tým sa nedostane do okrajových častí vášho tela. Radšej zvoľte variantu menších porcií v pravidelných intervaloch a hlavne zdravé a ľahšie jedlá.

Pohyb a stravovanie

Pravidelný pohyb vám rozprúdi krv a udržuje vaše srdce v kondícii. Aby bol váš krvný obeh optimálny, môžete ho tiež podporiť niektorými potravinami, ako sú cesnak, zázvor, škorica, horčica, kajenské korenie a iné. Nezabúdajte tiež dopĺňať tekutiny – najlepšie je čaj z ginka dvojlaločného (Ginkgo biloba) alebo z hlohu. Obe tieto byliny podporujú krvný obeh.

Sauna, masáže a vodoliečba

Všetky tieto procedúry pomáhajú vášmu telu lepšie sa prekrvovať a tiež lepšie fungovať. Saunovanie, zvlášť potom jeho pravidelnosť, má veľký vplyv na kardiovaskulárny systém a na zdravú termoreguláciu organizmu. Prekrvujúce masáže v oblastiach rúk a nôh formou zahrievacích olejov nám tiež pomôžu a sú navyše veľmi príjemné.

O striedavom sprchovaní studenou a horúcou vodou vás iste nemusíme informovať, pretože je už dlhšiu dobu známe, ako je to pre naše telo prospešné. Avšak nezabúdajte, že túto otužovacú liečbu vždy končíme studenou vodou. Telo sa nám krásne prekrví a zlepší sa krvný obeh.

Máte aj vy nejaké vychytávky na zahriatie organizmu? Dajte nám o nich vedieť v komentároch 🙂

ZDROJ: huffingtonpost.com