Aj Vás trápi nočné potenie? Zistite jeho príčinu!

Rady a tipy Zdravie

Každý sme to už aspoň raz zažili. Nepríjemné potenie počas celej noci, avšak ak sa to stane rituálom, niečo nebude úplne v poriadku. Nie len, že nám nedopraje kvalitný spánok, ktorý človek pre normálne fungovanie a celodennú energiu potrebuje, môže to byť aj signál, ktorý by sme nemali brať na ľahkú váhu!

V tomto článku nájdete najbežnejšie príčiny nočného potenia. Je však dôležité poznamenať, že nočné potenie môže byť spôsobené zmenou klímy a prostredia, v ktorom spíte, počtom prikrývok, ktorými ste zakrytí a dokonca aj matracom, ktorý môže spôsobiť, že sa Vaše telo zahrieva o niečo viac, ako ste zvyknutí. Ak ste vylúčili všetky spomenuté možnosti, Vašu hádanku môže vysvetliť jedna z týchto siedmich príčin!

  1. Menopauza

Vaše nočné potenie môžu byť práve návaly horúčav, ktoré má za následok perimenopauzálny stav. Odborníci vysvetľujú, že ženy nachádzajúce sa menopauze môžu pocítiť horúce návaly najmä počas noci.

2. Lieky

Niektoré lieky môžu spôsobiť, že sa prebudíte uprostred noci úplne prepotený. Určité antidepresíva, psychiatrické lieky a dokonca aj aspirín môžu spôsobiť nočné potenie. Porozprávajte sa so svojím lekárom o liekoch, ktoré užívate, aby ste zistili, či to môže spôsobiť príznaky nočného potenia a nezabúdajte ani pozorne čítať príbalové letáky.

3. Rakovina

Nočné potenie môže byť skorým príznakom výskytu rakoviny, konkrétne lymfómu. Sprievodnými príznakmi by okrem nočného potenia boli aj horúčka či úbytok na váhe.

4. Infekcia

Infekcia ako tuberkulóza, absces, zápal srdcových chlopní či kostí môže spôsobiť to, že sa budíte na nočné potenie. Tento problém môže byť aj príznakom závažnej infekcie akou je napríklad AIDS.

5. Úzkosť

Možno toho len máte v práci veľa alebo potláčate svoje pocity. Ďalšou príčinou, ktorá je spojená s nepríjemným potením počas noci môže byť práve úzkosť. Tá okrem samotného potenia spôsobuje aj nespavosť, nervozitu či napätie.

6. Poruchy spánku

Deštrukčná spánková apnoe alebo iná porucha spánku môže spôsobiť nočné potenie. Medzi ďalšie príznaky, ktoré môžu sprevádzať deštruktívnu poruchu spánku, patrí náhle prebudenie na rýchle dýchanie alebo dusenie, denná ospalosť a vysoký krvný tlak.

7. Hypoglykémia

Ľudia s cukrovkou môžu pocítiť nočné potenie v dôsledku hypoglykémie a to prevažne počas noci. Spôsobuje ho práve nízka hladina cukru v krvi.

Ak Vás článok zaujal, nezabudnite ho zdieľať!

Nezabudnite si pozrieť aj ďalšie rady a tipy na našej stránke 🙂

ZDROJ: remedydaily.com