Miesto, kde začala epidémia: Wu-chan bol časovanou bombou, v otrasných podmienkach sa dalo zohnať čokoľvek!

Zaujímavosti Zdravie

Koronavírus sa šíri svetom a my stále nevieme, ako s ním účinne bojovať. Pokiaľ sa ale vydáme po stopách chorobe, musíme vždy skončiť u rybieho trhu vo Wu-chan, kde nákaza prvýkrát prepukla. Jej počiatky zrejme súvisia so zvieratami, ktoré sa tu nelegálne predávali.

Práve z ich tiel sa neskôr vírus preniesol na človeka. Zverejnené snímky, ktoré sa teraz šíria čínskymi sociálnymi sieťami, dokazujú, že k vypuknutiu choroby a jej šíreniu mohli prispieť aj otrasné podmienky na trhovisku.

The Huanan Seafood Wholesale Market, ako sa známy veľkoobchod s morskými plodmi v meste Wu-chan oficiálne nazýva, patrí medzi takzvané mokré trhy. Tie sú v Číne veľmi obľúbené, pretože zohnať sa tu dá prakticky čokoľvek, a to nielen z morskej ríše.

Obchodníci na trhoch ponúkajú i živé zvieratá vrátane divých. Od psov, cez mačky, až po zajaca, netopiere a hady. A práve v tom sa skrýva nebezpečenstvo týchto miest.

Ako to chodí na čínskom rybom trhu?
Na veľmi malom priestore je tu množstvo stánkov natlačených do úzkych uličiek. Na jednom mieste sa skladujú nedávno ulovené ryby aj živé zvieratá, do toho prebiehajú zabitia. Práve v tom totiž tkvie čaro i problém mokrých trhov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.