Miesto, kde začala epidémia: Wu-chan bol časovanou bombou, v otrasných podmienkach sa dalo zohnať čokoľvek!

Zaujímavosti Zdravie

Mäso sa tu spracováva tak, ako je, priamo pred zákazníkom, hygiena je však nulová. K dispozícii väčšinou nie sú chladničky ani chladiace boxy a čo viac, špinavé klietky so zvieratami často priliehajú k pultom, kde je mäso krájané. Kvôli tomu je všetko v tesnom kontakte, prípadný prenos vírusov je otázkou okamihu.

Podobná situácia panovala aj na rybom trhovisku Wu-chan, ktoré bolo oficiálne uzavreté už 1. januára 2020 potom, ako stopy od prvých nakazených ľudí smerovali práve sem. Následne, konkrétne 22. januára, zakázali miestne úrady vo Wu-chan obchod so živými zvieratami na mokrých trhoch. V druhej polovici mesiaca sa však už do tej doby neznáma choroba začala rýchlo šíriť. Podľa niektorých potom k vypuknutiu nákazy prispel aj fakt, že market sa nachádzal blízko vlakovej stanice.

Nielen slávne miesto, ale aj roznášač chorôb
Niektoré čínske sociálne siete zaplavili fotografie, ktoré ukazujú skutočnú situáciu, ktorá na rybom trhu panovala ešte predtým, než bol uzavretý. To, čo je na nich možné vidieť, potom prekonáva aj tie najhoršie očakávania. Špinavé klietky s divokými zvieratami, podvyživené psy, alebo roky nečistené kanalizácie. To všetko muselo byť roznášačom najrôznejších chorôb. Zároveň s tým niektoré správy na sieťach, hoci neoverené, ukazujú aj na fakt, že miestni upozorňovali už dlho pred vypuknutím nákazy na neutešený stav trhovisko, avšak úrady nedokázali pružne reagovať. Ak by tak urobili, možno mohli šíreniu vírusu predísť.

Zároveň však napríklad internetové noviny Sciencemag.org alebo Popular Science priniesli informácie o tom, že mokré trhovisko v meste Wu-chan nemusí byť jediným zdrojom nákazy. Nie je totiž isté, či väčšina prvých nakazených s týmto miestom vôbec prišla do styku. Na druhú stranu je však z dostupných fotografií zrejmé, že nielen Wu-chan, ale aj ďalšie mokré trhovisko sú boľavým apendixom Číny a ich často neúnosný stav bude potrebné riešiť.

Wu-chan je hlavné železničné a dopravné tepnou a zároveň najľudnatejším mestom strednej Číny. Rovnako tak je považovaný za jej kultúrne a ekonomické centrum. Koronavírus z neho však urobil mesto duchov, odkiaľ sa dnes v podstate nie je možné dostať.

Wu-chan Market a jeho cenník
Mokrý rybí trh dokázal ukojiť potreby aj tých najväčších labužníkov. Vedľa morských plodov sa dal zaobstarať napríklad:

Živý jeleň – 6 000 juanov
Živý pštros – 4 000 juanov
Živý páv alebo líška – 500 juanov

FOTOGALÉRIA:

ZDROJ: npr.org, seznam.cz