Psychológ prezradil, čo znamená pravidlo 3 MINÚT. Mali by o tom vedieť všetci rodičia!

Rady a tipy

Psychológovia hovoria, že pri komunikácii s vaším dieťaťom existuje veľmi dôležité pravidlo. Dostalo pomenovanie pravidlo 3 minút.

Spočíva v tom, aby ste s dieťaťom vítali s takou radosťou, ako keby ste stretli priateľa, ktorého ste už nevideli niekoľko rokov. Nezáleží na tom, či ste sa po pol hodine vrátili z obchodu, prišli domov z práce alebo z pracovnej cesty.

Sú to práve tie prvé tri minúty, kedy s vami vaše dieťa bude chcieť zdieľať všetky svoje pocity a zážitky. To je dôvod, prečo je tak dôležité, aby ste to nezmeškali. Mnohí rodičia intuitívne dodržujú trojminútové pravidlo. Napríklad, keď vezmú dieťa zo škôlky, vždy si k nemu sadnú na úroveň jeho očí, objímu sa a hovoria o tom, že im dieťa chýbalo. Zatiaľ čo iní rodičia jednoducho vezmú dieťa za ruku, povedia mu: „Poď“ a ďalej sa venujú svojmu telefonátu.

Keď teda prídete domov z práce, okamžite začnite všetku svoju pozornosť venovať dieťaťu. Uvoľnite sa a choďte k nemu. Máte totiž pár minút na to, aby ste si k nemu sadli, spýtali sa ho, čo počas dňa zažilo a počúvali jeho odpovede.

Potom sa môžete ísť navečerať alebo pozerať televízor. V prípade, že dieťaťu nedáte takú pozornosť, bude okolo vás celý večer pobehovať len preto, že a chce s vami porozprávať, chce vašu pozornosť a prejav lásky.

POZOR si dajte na tieto vlastnosti!

Článok pokračuje na ďalšej strane.