Slovenská biologička má návod, ako predísť šíreniu nákazy: Budete prekvapení, aké je to jednoduché!

Rady a tipy Zaujímavosti

Aktuálny koronavírus funguje ako mierna dvojica kmeňov z čeľade koronavírusy. Z tejto čeľade pochádza asi 30 kmeňov najčastejšie sa vyskytujúcich vírusov nádchy.

V Číne sa rozširoval vo väčšine prípadov agresívnejší, mladší z dvojice koronavírusov, kmeň L. Starší a menej agresívny kmeň S sa rozširuje v súčasnosti vo zvyšku sveta, v časti prípadov v severnom Taliansku figuruje zrejme agresívnejší kmeň L. Starší, menej agresívny typ, sa cez dostatočné množstvo hostiteľov adaptoval = zmutoval do mladšieho, agresívnejšieho kmeňa.

Opatrenia spomalili “výskyt” nových hostiteľov a znemožnili tak vírusu adaptovať sa naďalej do svojej agresívnejšej podoby s ťažším priebehom v rizikovej skupine. „Dodržaním súboru krokov efektívne znížime mieru prenosu vírusu z človeka na človeka do takej podoby infekcie, ktorej priebeh predstavuje zásadný faktor strachu v našom okolí.

Zmierni sa aj priebeh ochorenia v prípade rizikových skupín. Čím viac ľudí bude opatrenia dodržiavať, tým rýchlejšie sa vírus oslabí, zníži sa počet prenášačov a hostiteľov a pandémia sa spomalí,“ objasnila biologička. Tá súčasne vysvetlila, ako vírusu predísť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.