Na Slovensko mieri poriadne ochladenie. Katarína napovie, aké budú sviatky: Vianoce na ľade či na blate?

Zaujímavosti

Mrzne až praští a za oknami tíško padá sneh – asi takto si väčšina z nás predstavuje počasie na Vianoce. Napovedať ho má Katarína, ktorej meno vo štvrtok svieti v kalendári. A hoci pranostika o ľade či blate v posledné roky nie vždy vychádza, nedá nám to, aby sme si ju napriek tomu nepreverili. Takže, Katka, aké budú tohtoročné najkrajšie sviatky?

Korene pranostiky o Kataríne na ľade a Vianociach na blate, poprípade v opačnom garde, siahajú až do 18. storočia. „Ľudia boli vtedy veľmi spätí s prírodou a zmeny v počasí pozorovali po celé generácie. Okrem toho v minulosti neboli výkyvy počasia také výrazné, ako je to dnes, preto pranostiky aj vychádzali,“.

Najbližšie dni sa na našom území neočakáva výrazná zmena počasia, hoci sa začne postupne ochladzovať. Zdá sa však, že poriadne ochladenie príde už čoskoro a prinesie so sebou aj sneženie.

Ako uvádza portál Imeteo, prvá polovica novembra priniesla na Slovensko ustálené počasie, ktoré je už niekoľko dní pod vplyvom vyššieho tlaku vzduchu, čo znamená stabilné a inverzné počasie bez zrážok. Také počasie bude prevládať aj tento týždeň, čoskoro sa to však zmení.

Článok pokračuje na ďalšej strane.