Máte tieto symptómy? Možno trpíte chronickou únavou!

Rady a tipy Technológie Zdravie

Syndróm chronickej únavy je v samotnom jadre porucha, ktorá v človeku zanechá pocit, že je veľmi unavený. Príčiny syndrómu chronickej únavy zostávajú nejasné a príznaky spojené s poruchou nie sú zmiernené so zvyšujúcim sa odpočinkom.

Neexistuje žiadny liek a diagnostikovanie môže byť taktiež veľmi ťažké, pretože neexistuje žiadny test na potvrdenie diagnózy. Ďalším problémom syndrómu chronickej únavy je, že lekári si nie sú istí, čo tento syndróm spôsobuje, aj keď si mnohí myslia, že to môže byť kombinácia hneď niekoľkých faktorov. Ak na sebe spozorujete niektorý z príznakov uvedených nižšie, určite to neberte na ľahkú váhu a začnite tento problém riešiť!

ČO TENTO SYNDRÓM SPÔSOBUJE?

Príčiny syndrómu chronickej únavy stále nie sú jasné, no lekári veria, že tento chronický syndróm únavy môže byť následok vírusovej choroby alebo veľkej fyzickej alebo emocionálnej traumy. Hormonálna nerovnováha z hypotalamu, hypofýzy alebo nadobličiek môže byť tiež spúšťačom. Problémy s imunitným systémom môžu taktiež prispieť k vzniku chronickej únavy, no výskumníci ešte nenašli nič presvedčivé.

ČO NA SEBE POZOROVAŤ?

Existuje niekoľko hlásených príznakov spojených s chronickým syndrómom únavy, medzi ktoré patrí vysoká spomalenosť, duševné a fyzické vyčerpanie, ktoré nie je zmiernené odpočinkom, emocionálna precitlivenosť a taktiež citlivosť na svetlo a hluk, zameriavanie sa na problémy, problém s krátkodobou pamäťou a bolesť kĺbov, hrdla či hlavy.

Hlavné kritériá:
■ Únava alebo rýchla unaviteľnosť, ktorá trvá dlhšie ako šesť mesiacov
■ Vylúčiť iné možné príčiny

Symptómové kritériá:
■ Zvýšené teploty do 38 stupňov Celzia
■ Bolesti v krku
■ Bolesť a únava svalov
■ Bolestivé lymfatické uzliny na krku alebo v podpazuší
■ Dvadsaťštyri a viac hodín trvajúca únava po námahe
■ Bolesti hlavy a kĺbov
■ Poruchy spánku, spavosť alebo nespavosť

LIEČBA CHRONICKEJ ÚNAVY

Keďže lekári stále nevedia pôvod tohto ochorenia, samotné sa vyliečiť nedá, no dajú sa jedine potlačiť jeho symptómy. Liečba môže zahŕňať nie len antidepresíva, ale aj tabletky na spanie, no najlepším liečebným postupom je práve kombinácia ľahkého cvičenia a psychologického poradenstva.

ZÁVER:

Súčasťou liečby syndrómu chronickej únavy by mal byť psychoanalytik.  

A najmä: Ustrážte sami seba a naučte sa oddychovať. Aj oddych patrí k životu.

Ak sa Vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať!

ZDROJ: remedydaily.com